O kolizję na drodze nietrudno. Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, może ona przydarzyć się także Tobie. Mogą do tego przyczynić się różne czynniki: zły stan nawierzchni, niesprzyjające warunki atmosferyczne – czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, czy zwykły pech. Jak trzeba wtedy zareagować? Niezbędne staje się rzetelne ocenienie sytuacji, a następnie zadbanie o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego znajdujących się w najbliższej okolicy oraz dopełnienie wszystkich formalności, wśród których niezwykle ważne jest spisanie przez uczestników wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Niestety nadal wielu kierowców ma duże problemy z samodzielnym stworzeniem takiego dokumentu. Dlatego podpowiadamy, jak krok po kroku sporządzić poprawne wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i nie daj się zaskoczyć.
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to przyjmujący pisemną formę dokument, w którym zamieszcza się wszechstronny opis kolizji. Prawidłowe i skrupulatne uzupełnienie go ma ogromne znaczenie, ponieważ rozwiewa wszelkie wątpliwości, a także przyczynia się do szybszej wypłaty środków pieniężnych z odszkodowania. Jeśli informacje oraz wyjaśnienia zawarte w formularzu okażą się zbyt ogólne i nieprecyzyjne, wydłuży to całą procedurę.
Ponadto zalecane jest, aby osoby biorące udział w zdarzeniu drogowym wykonały również fotografie, na których uwiecznione zostanie między innymi ustawienie pojazdów oraz zaistniałe szkody. Później takie zdjęcia mogą okazać się niezwykle przydatne, dlatego warto się nad tym pochylić, bez względu na to, w której roli się występuje – sprawcy, czy poszkodowanego.
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym – jak wypełnić? Obowiązkowo w tym dokumencie powinny znaleźć się elementy takie jak: data, godzina, miejsce zdarzenia i jego okoliczności, oznaczenie osób rannych, poniesione straty materialne, dane kontaktowe świadków (imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów), opis uczestników (pojazdu, kierowcy i ubezpieczonego), informacje dotyczące zakładu ubezpieczeniowego, szkic sytuacyjny zdarzenia drogowego, charakterystyka powstałych uszkodzeń oraz podpisy osób kierujących pojazdami. Możliwe jest również dopisanie dodatkowych uwag.
Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym – wzór takiego dokumentu bez problemu odszukasz w Internecie, również na naszej stronie (plik ten znajdziesz w zakładce „DO POBRANIA”). Wystarczy wydrukować taki gotowy formularz o przejrzystej strukturze, a następnie zaznaczyć właściwe rubryki i uzupełnić puste pola odpowiednimi danymi – jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w tej stresującej sytuacji można zaoszczędzić sporo czasu. Warto w praktyce skorzystać z takiej formy pomocy, znacznie ułatwiając tym samym prawidłowe scharakteryzowanie przebiegu całego zdarzenia. Bez wątpienia pozwoli to uniknąć ewentualnych nieścisłości. W końcu tutaj liczy się każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, priorytetem musi więc być skrupulatność. Dlatego nie powinno dziwić, że zapobiegliwi kierowcy przynajmniej w pewnym stopniu starają się przewidywać przyszłość i wyruszając w drogę, mają przy sobie kilka egzemplarzy wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.
Jeśli sporządzając wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, będzie się bazowało na standardowej wersji druku, zyska się pewność, że nawet pomimo nieposiadania specjalistycznej wiedzy, w formularzu zamieszczone zostaną wszystkie niezbędne części składowe tego dokumentu. Pomocą są zawarte tam dodatkowe wyjaśnienia i podpowiedzi. Takie sprawne działanie przyczyni się do szybszego uzyskania należnego odszkodowania. Co trzeba zrobić z wypełnionym formularzem, w którym opisze się zaistniałe zdarzenie drogowe? Niezbędne jest powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego. Kontakt można nawiązać z nim na wiele sposobów – osobiście, udając się do siedziby tego podmiotu, korzystając z infolinii lub przez Internet. Już teraz wiesz, co robić po stłuczce, jednak życzymy Ci, abyś nigdy nie musiał korzystać z tej wiedzy. Szerokiej i bezpiecznej drogi!