2022-03-31 14:22

Ubezpieczenie OC zawodowe – dla kogo jest obowiązkowe?


Ubezpieczenie OC zawodowe – dla kogo jest obowiązkowe?

Nikt z nas nie jest idealny, jesteśmy tylko ludźmi, a popełnianie błędów oraz wyciąganie z nich odpowiednich wniosków jest wpisane w nasze życie prywatne, jak i zawodowe. Niekiedy, pomimo najlepszych chęci, fałszywe kroki oraz niedociągnięcia zdarzają się nawet fachowcom w swojej dziedzinie, posiadającym rozległą wiedzę, specjalistyczne kompetencje oraz duże doświadczenie. W takich sytuacjach skuteczną pomoc stanowi ubezpieczenie OC zawodowe. Kiedy jest ono obowiązkowe, a kiedy dobrowolne? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na temat ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej zawodowej.

Czym są ubezpieczenia OC zawodowe i jaki jest zakres ich ochrony?

Ubezpieczenie OC zawodowe to przykład polisy majątkowej, która ma zastosowanie wobec określonych grup zawodowych. Tego typu ubezpieczenie obejmuje swoim zakresem czynności zawodowe (dotyczące zajmowanego stanowiska lub prowadzonej działalności), które zostaną nieprawidłowo wykonane przez konkretną osobę. Chodzi więc o szkody (w tym te nieumyślne) stanowiące konsekwencję różnych błędów i zaniedbań oraz zaniechań i niewłaściwych działań (również tych niezgodnych z prawem). Odnosi się to także do strat związanych z niewykonaniem powierzonych zobowiązań lub zrealizowaniem ich, jednak w sposób nienależyty.

Ubezpieczenia zawodowe dotyczą szkód rzeczowych oraz uszczerbków finansowych. Istotą takiej kompleksowej ochrony jest przeniesienie odpowiedzialności na ubezpieczyciela, w razie wystąpienia omyłki związanej z wykonywaniem danej profesji. Jej zakres definiuje tak zwana suma gwarancyjna stanowiąca maksymalną kwotę, jaką może uzyskać poszkodowany w wyniku jednorazowego zdarzenia.

Względem zawodowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ustalane są minimalne sumy ubezpieczeniowe, na jakie powinny opiewać polisy u każdej z grup zawodowych. Na tej podstawie wyznaczana jest ostateczna cena ubezpieczenia OC zawodowego. W tym kontekście liczy się także to, czy podejmie się decyzję o zakupie podstawowej ochrony, czy też rozszerzy się jej zakres o dostępne dodatki.

Kogo dotyczą obowiązkowe ubezpieczenia OC zawodowe?

Ubezpieczenie OC osoby fizycznej w życiu zawodowym jest obowiązkowe w przypadku osób pracujących na konkretnych stanowiskach. Ustalenia te poczyniono na podstawie prawdopodobieństwa popełnienia błędu oraz rangi konsekwencji wynikających z wystąpienia omyłki. Tego typu wyodrębnienie dotyczy pracowników, w przypadku których realizacja obowiązków zawodowych wymaga specjalistycznej wiedzy, wiąże się z dużą odpowiedzialnością i w wielu przypadkach niesie za sobą podwyższone ryzyko wyrządzenia znacznych szkód wywołujących poważne konsekwencje. W końcu niekiedy skutki zawodowych aktywności pewnych ludzi bezpośrednio oddziałują na bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie osób trzecich.

Do kategorii pracowników, którzy są zobligowani do posiadania ubezpieczenia OC zawodowego, należą między innymi: adwokaci, doradcy podatkowi, radcowie prawni, architekci, inspektorzy nadzoru budowlanego, rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, organizatorzy imprez masowych, lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, komornicy sądowi, detektywi oraz notariusze. Wskazany obowiązek znajduje swoją podstawę prawną w wybranych ustawach oraz ministerialnych rozporządzeniach.

Dobrowolne ubezpieczenia OC zawodowe – kto powinien się na nie zdecydować?

Jednocześnie istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia dobrowolnego. Na takie rozwiązanie mogą postawić pracownicy, na których nie jest nałożony obowiązek ubezpieczeniowy, jednak pragną oni zagwarantować sobie dodatkową ochronę i chcą czuć się pewniej przy wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków. To rozwiązanie dla tych, którzy są świadomi ryzyka, jakie może nieść ich praca. Tego typu zabezpieczenie najczęściej wybierają: weterynarze, nauczyciele, farmaceuci, kosmetyczki, wychowawcy na obozach i koloniach wakacyjnych, inspektorzy BHP, fryzjerki, czy trenerzy personalni.

Dlaczego OC zawodowe jest tak ważne i co grozi za jego brak? Podsumowanie

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej jest narzędziem prewencyjnej ochrony interesów pracowników z pewnych grup zawodowych. Co daje OC zawodu? Najważniejsze korzyści wynikające z wykupienia takiej polisy to: zwiększenie wiarygodności i zaufania do konkretnego podmiotu oraz ochrona zasobów majątkowych osoby wykonującej dany zawód.

Warto mieć świadomość, że niedostosowanie się do wymogu posiadania obowiązkowego OC wiąże się z dotkliwymi sankcjami, które nakładane są w wyniku przeprowadzenia kontroli przez uprawniony do tego organ. W zależności od przepisów dedykowanych poszczególnym profesjom może to być: kara grzywny o ustalonej wysokości, a nawet odebranie uprawnień do legalnego wykonywania zawodu.