2022-03-31 14:25

Grupowe i indywidualne ubezpieczenia pracownicze – które z nich wybrać?


Grupowe i indywidualne ubezpieczenia pracownicze – które z nich wybrać?

Współcześnie troska o zdrowie oraz życie swoje, jak i najbliższych staje się priorytetem dla większości osób. W tym celu szuka się skutecznych narzędzi, pozwalających zapewnić dodatkową ochronę i gwarantujących poczucie bezpieczeństwa. Pracownicy mogą na dwa sposoby zadbać o ten kluczowy aspekt codziennego funkcjonowania. Do wyboru mają ubezpieczenie grupowe, czyli dodatek, który coraz częściej staje się standardowym socjalnym świadczeniem pozapłacowym, stanowiącym element polityki benefitowej w firmach. Innym wyjściem jest postawienie na indywidualną polisę. Które z tych rozwiązań ma więcej mocnych stron i okazuje się najbardziej opłacalne? Jakie są główne różnice pomiędzy polisą grupową a indywidualną? Już teraz dowiedz się, które ubezpieczenie pracownicze powinieneś wybrać!

Ubezpieczenia pracownicze w praktyce – co warto o nich wiedzieć?

Życie jest pełne nieoczekiwanych zdarzeń, które trudno przewidzieć. Można jednak się na nie przynajmniej w pewnym stopniu przygotować. Najlepszą pomocą w tym zakresie są ubezpieczenia, stanowiące ochronę w teraźniejszości i będące jednocześnie inwestycją w przyszłość nas samych oraz naszych rodzin. Polisy wspierają w trudnych momentach, stanowią bowiem ochronę przed negatywnymi konsekwencjami zdarzeń losowych, których wystąpienie destabilizuje dotychczasową egzystencję.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia w pracy?

Zbiorowość podmiotów uprawnionych do skorzystania z produktu ubezpieczeniowego, jakim jest polisa grupowa, tworzą pełnoletnie osoby zatrudnione w konkretnym przedsiębiorstwie. Z kolei indywidualne ubezpieczenie jest skierowane do każdego z członków kadry pracowniczej, bez względu na ich wiek. Tego rodzaju zabezpieczenie zdrowia i życia może obejmować swoim zakresem nie tylko samego pracownika (jako głównego ubezpieczonego), ale również jego najbliższą rodzinę – na przykład dzieci lub małżonka.

Ubezpieczenie grupowe pracowników – jakie ma wady i zalety?

Coraz częściej pracodawcy w mniejszych, jak i większych firmach działających w różnych branżach wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników, oferując im polisy grupowe. Tego typu działania są wyrazem troski o podwładnych, przyczyniają się też do poprawy wizerunku przedsiębiorstwa. Taki gotowy produkt ubezpieczeniowy, jak już wskazuje sama jego nazwa, nie jest kierowany do pojedynczych podmiotów, tylko do grupy o określonej liczebności, pracującej w tym samym zakładzie pracy.

W przypadku grupowego ubezpieczenia pracownik nie musi samodzielnie szukać najlepszego rozwiązania, a przed przystąpieniem do polisy nie jest też przeprowadzana wieloaspektowa ankieta medyczna, nie ma więc znaczenia stan zdrowia. Synonimem tej opcji jest zatem komfort, oszczędność czasu, minimum formalności i krótki czas trwania umowy. Kolejny istotny atut tego rozwiązania to niska składka (około kilkudziesięciu złotych), którą pracodawca każdego miesiąca ściąga z wynagrodzenia (czasem zdarza się, że firma opłaca część takiej należności).

Do wad grupowego ubezpieczenia pracowników zalicza się następujące kwestie: ograniczony zakres przyznawanej ochrony (mała elastyczność), identyczna suma ubezpieczeniowa dla poszczególnych członków zespołu (zasada solidarności, która prowadzi do uprzywilejowania starszych członków kadry pracowniczej), brak spersonalizowanego podejścia i brak możliwości dokonywania modyfikacji w zasadach ubezpieczenia. Trzeba też mieć świadomość, że zmiana miejsca pracy powoduje wygaśnięcie polisy grupowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle oferują wtedy możliwość jej kontynuacji, jednak odbywa się to na zdecydowanie mniej korzystnych zasadach.

Indywidualne ubezpieczenie pracownicze – słabe i mocne strony tego rozwiązania

Polisa grupowa i indywidualna – każde z tych rozwiązań charakteryzuje się innymi, typowymi dla siebie cechami, wadami oraz zaletami. Ta druga opcja najczęściej stanowi alternatywę, choć może być również jedynym dostępnym wyjściem, jeśli pracodawca nie oferuje swoim pracownikom firmowego ubezpieczenia grupowego.

Jakie są wady i zalety indywidualnej polisy? Na początku trzeba wskazać, że najkorzystniejszą ofertę indywidualnego ubezpieczenia znajduje się wtedy na własną rękę. Wiele osób cierpi na brak czas, dlatego uznaje to za poważny mankament. Do innych słabych stron tego rozwiązania zalicza się przeprowadzanie szczegółowych ankiet medycznych oraz obowiązek płacenia wyższej składki miesięcznej, a nie każdy dysponuje odpowiednim budżetem. Z drugiej strony samodzielne poszukiwanie ubezpieczyciela pozwala rzetelnie porównać różne opcje oraz ich ceny. Dzięki temu można postawić na szerszy zakres ochrony, w pełni dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania. Istotnym atutem jest w takim przypadku wysoka suma ubezpieczenia. Ponadto po upływie określonego czasu konkretne zasady indywidualnej polisy mogą zostać dowolnie zmienione. Wystarczy, że z prośbą o dokonanie przekształceń wystąpi osoba, której to dotyczy.

Ubezpieczenie pracownika – podsumowanie

Polisa grupowa i indywidualna – pracownicy, którzy pragną zabezpieczyć swoje zdrowie oraz życie, mają możliwość skorzystania w miejscu pracy właśnie z tych z dwóch podstawowych opcji. Wybór konkretnego rozwiązania powinien zostać  dopasowany do potrzeb i oczekiwań danej osoby, zatem podjęcie ostatecznej decyzji musi poprzedzić szczegółowe zweryfikowanie zalet i wad typowych dla dostępnych ubezpieczeń. Co ciekawe, zainteresowani pracownicy mogą jednocześnie wykupić polisę indywidualną oraz grupową. Zwiększy to zakres przyznanej ochrony, a gdy dojdzie do wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem pracowniczym, otrzyma się skumulowane świadczenia. Warto więc zastanowić się nad tą ewentualnością.