2022-04-26 12:09

Ubezpieczenia komunikacyjne – co warto o nich wiedzieć?


Ubezpieczenia komunikacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Jesteś właścicielem samochodu? Musisz zaopatrzyć się w obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC (odpowiedzialności cywilnej), ponadto masz możliwość dobrowolnego skorzystania z dodatkowego wsparcia o podobnym charakterze. W efekcie zagwarantujesz sobie większą ochronę, która okaże się nieoceniona, gdy trzeba będzie stawić czoła finansowym konsekwencjom zdarzeń powstałych w związku z codziennym użytkowaniem pojazdu. Ubezpieczenia komunikacyjne – sprawdź, czym są, dowiedz się, jaki jest ich zakres oraz poznaj najważniejsze korzyści wynikające z posiadania tego typu polis.

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenie komunikacyjne – definicja tego pojęcia wskazuje, że są one bezpośrednio związane z posiadaniem oraz eksploatacją pojazdów mechanicznych (samochodów osobowych oraz ciężarowych i motocykli). To polisy majątkowe należące do tak zwanego działu II: chronią finanse osoby ubezpieczonej, a przedmiotem jest interes dający się ocenić w pieniądzu. Ich powszechność sprawia, że stanowią one fundament współczesnego rynku ubezpieczeń w naszym kraju.

Najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – poznaj je!

Wyodrębnia się różne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych. Do tej kategorii zalicza się następujące polisy:

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne – sprawdź ten podział!

W zamieszczonym powyżej zestawieniu zostało już wskazane, że ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na te obowiązkowe oraz nieobowiązkowe (dodatkowe). Jak łatwo się domyślić, w te pierwsze bezwarunkowo musi zaopatrzyć się każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego na terenie Polski. W przypadku ich braku nakładane są kary pieniężne. Z kolei polisy należące do drugiej grupy są dobrowolne i poszczególne osoby mogą indywidualnie rozważyć, czy opłaca im się w nie inwestować. W tym kontekście istnieje także dowolność dotycząca wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym ostatecznie zostanie zawarta umowa. Zdecydowanie się na zakup nieobowiązkowego ubezpieczenia jest równoznaczne ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa, a także uzyskaniem dostępu do szeregu wartościowych oraz przydatnych usług i świadczeń, jakie są oferowane po wystąpieniu określonych okoliczności.

Jak znaleźć najlepsze dla siebie ubezpieczenie komunikacyjne? Jakie czynniki uwzględnić, aby postawić na najkorzystniejszą opcję? Na co zwracać uwagę przeglądając oraz porównując wszystkie dostępne oferty? W głównej mierze powinno liczyć się to, aby ostateczny wybór został dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania oraz możliwości finansowych. Wtedy taka inwestycja rzeczywiście okaże się trafiona. Tylko od Ciebie zależy, czy zaopatrzysz się w kilka polis komunikacyjnych, czy też kupisz jedynie tą, która jest obowiązkowa. Ważne, aby podejść do tego świadomie, myśleć przyszłościowo i kierować się zdrowym rozsądkiem.

Jakie przepisy prawne regulują kwestię obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC – chcesz bardziej szczegółowo zapoznać się ze wskazaną tematyką? Masz więcej pytań? Sprawdź treść przepisów normatywnych, które aktualnie regulują tę materię. Kluczowym w tym kontekście aktem prawnym jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Po co nam ubezpieczenia komunikacyjne? Podsumowanie

Zauważalny obecnie postęp motoryzacyjny oraz zwiększona mobilność Polaków (i wynikająca z tego duża liczba aut na drogach w miastach, a także w mniejszych miejscowościach) to czynniki sprawiające, że polisy komunikacyjne (również te nadprogramowe) cieszą się rosnącą popularnością. Właściciele pojazdów coraz częściej inwestują w atrakcyjne pakiety ubezpieczeń, gwarantujące im szeroki zakres ochrony. W efekcie branża ta nieustannie się rozwija i dostosowuje do rzeczywistych potrzeb odbiorców.