Podstawowy podział, jakiego się używa, wyodrębnia polisy obowiązkowe oraz nieobowiązkowe. Do tej drugiej grupy zalicza się na przykład cieszące się rosnącą popularnością ubezpieczenie OCP. Mimo że wykupienie tego ponadprogramowego pakietu jest dobrowolne, na taki krok decyduje się wiele firm działających w branży transportowej, ponieważ jest on warty posiadania. Jak działa taka polisa? Przed jakimi sytuacjami chroni? Jaki zakres wsparcia przyznaje przewoźnikom drogowym? Poznaj najważniejsze mocne i słabe strony OCP.
Skrót OCP odnosi się do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego zawodowo zajmującego się odpłatnym transportem określonych towarów. Zainwestowanie w taką zawieraną na dwanaście miesięcy polisę, stanowi godne polecenia rozwiązanie, pozwalające zminimalizować ewentualne straty materialne, jakie mogłaby ponieść dana firma z branży przewozowej. Ubezpieczenie transportowe OCP może dotyczyć zarówno działalności realizowanej na terenie Polski, jak i tej o zasięgu międzynarodowym.
Ubezpieczenie OCP – co obejmuje? Takie pytanie często zadają osoby wstępnie zainteresowane wykupieniem tego typu polisy. W tym przypadku klienci otrzymują gwarancję, że ładunek, jaki przekazali przewoźnikowi, jest całkowicie bezpieczny. OCP daję ochronę między innymi przed zniszczeniem, uszkodzeniem, pożarem, utratą i kradzieżą towaru, czy skutkami wynikającymi z opóźnień w dostawie. Tego typu ubezpieczenia transportowe zapewniają zwrot poniesionych kosztów w przypadku zaistnienia szkody (powstałej z przyczyn losowych, czy w związku z jakimiś trudnymi do przewidzenia okolicznościami), niewywiązania się z zawartej umowy, czy nierzetelnego wykonania zlecenia. Odpowiedzialność finansową ponosi wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe, natomiast firma transportowa nie musi płacić zadośćuczynienia z własnej kieszeni, ogranicza to ryzyko bankructwa.
Jakie korzyści wynikają z zakupu ubezpieczenia transportowego OCP? Do głównych atutów, bezpośrednio przemawiających za tym, aby wybrać taką polisę, zalicza się:
Jakie są słabe strony ubezpieczenia OCP? Dość łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ze względu na swoją specyfikę takie rozwiązanie nie ma wad. Choć warto zaznaczyć, że niektóre osoby za pewien mankament mogą uznać konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z kupnem tej polisy. Jednak bez względu na ostateczną cenę ubezpieczenia, opłaca się postawić na taką inwestycję.
Ubezpieczenie OCP – koszt zakupu takiej polisy jest uzależniony od co najmniej kilku czynników, o których warto pamiętać. W każdym przypadku stawkę nalicza się indywidualnie, zwracając uwagę na charakter i zakres działalności realizowanej przez konkretnego przewoźnika. Największy wpływ na cenę mają następujące parametry: średnie roczne dochody firmy, suma gwarancyjna, liczba ubezpieczonych pojazdów, zakres terytorialny obowiązywania polisy (ochrona tylko w Polsce albo również za granicą), rodzaj przewożonego ładunku, dodatkowe rozszerzenia. Ostatecznie wysokość miesięcznych składek można negocjować z ubezpieczycielem, zwykle wynosi ona od kilkuset, aż do kilku tysięcy złotych.
Gdzie warto dokonać zakupu takiej polisy? Wybierając optymalny wariant ubezpieczenia OCP dobrze jest zgłosić się do profesjonalnej multiagencji ubezpieczeniowej. Pracujący tam specjaliści zaprezentują zainteresowanym osobom różne pakiety. Następnie należy szczegółowo zapoznać się z ich warunkami, a potem wskazać dogodną ofertę. To sprawdzona metoda na szybkie i wygodne znalezienie rozwiązania skrojonego na miarę swoich potrzeb.