Co to jest ubezpieczenie CARGO? Jaką ochronę zapewnia? Kto i kiedy może skorzystać z tego rozwiązania? Czy inwestycja w taką polisę jest opłacalna? Już teraz poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego ubezpieczenia i poszerz swoją wiedzę w tej tematyce!
W związku z przewozem towarów z jednego punktu do drugiego istnieje ryzyko wystąpienia pewnych zdarzeń, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia, zniszczenia, a nawet całkowitej utraty. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie CARGO, które stanowi zabezpieczenie mienia w transporcie. Ten typ polisy obejmuje cały okres przewozu ładunku, jak również wszelkie dodatkowe czynności związane z realizacją zlecenia (np. załadunek lub rozładunek, a nawet czasowe składowanie). Jeśli powstanie ewentualna szkoda, otrzymuje się finansową rekompensatę. Przedmiotem ubezpieczenia jest nowy lub używany towar na różnych poziomach przetworzenia. Mogą to więc być zarówno surowce oraz półprodukty, jak i gotowe produkty. Wyłączeniu podlegają natomiast zwierzęta, dzieła sztuki, bagaże osobiste oraz dokumenty.
Warto podkreślić, że wyróżnia się dwa rodzaje ubezpieczenia CARGO – jedno obowiązuje w transporcie krajowym, a drugie w międzynarodowym. Wskazany podział opiera się zatem na zakresie terytorialnym przyznawanej ochrony. Dodatkowo ten typ polisy zabezpiecza towar podczas transportowania go drogą lądową, lotniczą, morską lub kolejową. Istnieje możliwość zawarcia następujących polis CARGO: jednostkowej, otwartego pokrycia oraz obrotowej.
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują trzy warianty ubezpieczenia CARGO – podstawowy, rozszerzony oraz pełny. Ta pierwsza opcja obejmuje szkody powstające z aktów dewastacji, rabunku, wandalizmu, w wyniku klęsk żywiołowych (np. huraganów, powodzi, lawiny, czy trzęsienia ziemi) albo jako efekt kolizji, czy wypadku komunikacyjnego. Te sytuacje określa się mianem tak zwanych zdarzeń elementarnych. Drugie rozwiązanie ma nieco większy zakres i dotyczy zdarzeń dodatkowych, a więc także kradzieży z włamaniem lub kradzieży ładunku wraz ze środkiem transportu. Natomiast ostatni wariant uwzględnia nawet ryzyko związane z zamieszkami, strajkami, czy atakami terrorystycznymi.
Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie CARGO? Ta polisa została stworzona z myślą o osobach prawnych, osobach fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą oraz jednostkach organizacyjnych, które nie są osobami prawnymi. Najczęściej z takiej formy ochrony korzystają firmy zajmujące się transportem towarów lub świadczące usługi z zakresu spedycji krajowej lub międzynarodowej. Stawiają na nie handlowcy, producenci, a także dystrybutorzy. Oprócz profesjonalnych przewoźników, z takiego ubezpieczenia mogą skorzystać właściciele towarów, którzy pragną zabezpieczyć swoje mienie (zwłaszcza to o wyjątkowej wartości) podczas przewozu ładunku z jednej lokalizacji do drugiej.
Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie CARGO w transporcie? Na korzyść tego rozwiązania przemawiają liczne mocne strony, które je charakteryzują. Atutem wymienianym zwykle w pierwszej kolejności jest fakt, że w przypadku tego typu polisy nie ma znaczenia, co konkretnie się stało, liczy się tylko udowodnienie wystąpienia szkody. Dodatkowo towar jest chroniony do wysokości zadeklarowanej wcześniej sumy ubezpieczenia, a wypłata odszkodowania następuje dużo szybciej. W taki sposób można zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami losowych oraz trudnych do przewidzenia zdarzeń. Warto także podkreślić, że istotną zaletą tego ubezpieczenia jest przystępna cena.
Ze względu na działalność, jaką prowadzisz, zaprezentowane powyżej informacje zachęciły Cię do tego, aby wykupić ubezpieczenie mienia w transporcie CARGO? Zapoznaj się z dostępnymi ofertami, wybierz polisę, która odpowiada Twoim potrzebom i zapewnij sobie dodatkową ochronę! Taka inwestycja to prawdziwy strzał w dziesiątkę – przekonaj się o tym w praktyce.