2022-06-30 08:50

OC rolników – poznaj sytuacje, w których zapewnia ono ochronę!


OC rolników – poznaj sytuacje, w których zapewnia ono ochronę!

Czy wiesz, że nie tylko posiadacze pojazdów mechanicznych mają obowiązek wykupienia polisy OC? Obowiązujące aktualnie przepisy prawa wskazują, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne także dla rolników. Jaki zakres ma taka ochrona i kiedy można ją rozszerzyć? Co obejmuje, a czego nie uwzględnia OC rolników? Brak ubezpieczenia rolniczego – z poniesieniem jakich konsekwencji należy się liczyć? Już teraz poznaj odpowiedzi na te i inne kluczowe pytania.

Czym jest OC rolników?

Aktem prawnym, który wprowadza obowiązek wykupienia przez rolników ubezpieczenia OC, jest ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (a konkretnie jej trzeci rozdział). W tym miejscu warto podkreślić, że istnieją aż trzy obowiązkowe ubezpieczenia dla rolników. Pierwszym jest właśnie OC, drugie to ubezpieczenie budynków rolniczych, a trzecie polisa OC pojazdów mechanicznych.

Ubezpieczenie OC rolników – jaka jest jego cena? Ile trzeba zapłacić za tego typu polisę? Trudno podać konkretną stawkę, ponieważ jej miesięczną wysokość wylicza się indywidualnie. Mają na nią wpływ różne czynniki, między innymi typ gospodarstwa, czy jego wielkość. Warto więc porównać ze sobą kilka dostępnych ofert i wybrać tą w największym stopniu dopasowaną do własnych potrzeb. Ogólnie można podać, że trzeba tutaj liczyć się z kosztami sięgającymi kilkuset złotych rocznie.

Kto ma obowiązek zawrzeć takie ubezpieczenie?

Do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników (podpisywanej zwykle na 12 miesięcy i automatycznie odnawianej po upływie tego czasu dzięki klauzuli prolongacyjnej) zobligowani są rolnicy, czyli osoby fizyczne. Wynika to z tytułu posiadania lub współposiadania gospodarstwa rolnego (obowiązek ten powstaje z dniem objęcia go w posiadanie i następnie trwa przez cały ten okres). Jednak, co dokładnie oznacza pojęcie „gospodarstwo rolne”? Jego definicja została zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 4 wspomnianej powyżej ustawy. W skrócie można określić, że na taki obszar składają się użytki rolne (także te pod zabudowaniami) oraz grunty pod stawami, których łączna powierzchnia przekracza 1 ha. Dodatkowo określenie to dotyczy tych użytków i gruntów, gdzie prowadzona jest produkcja rolna zaliczana przez przepisy o podatku PIT do tak zwanego działu specjalnego (są to na przykład uprawy w szklarniach ogrzewanych lub nieogrzewanych, uprawy grzybów i ich grzybni, czy hodowla dżdżownic).

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia OC rolników?

Odszkodowanie w ramach OC rolnika otrzymuje się, gdy szkodę spowoduje rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie rolnym albo osoba pracująca w tym gospodarstwie. W tym przypadku chodzi o szkody wyrządzone osobom trzecim, których następstwem są:

Zakres tej polisy obejmuje również wszelakie szkody wyrządzone w związku z ruchem posiadanych przez rolnika pojazdów wolnobieżnych. Będą to maszyny rolnicze, takie jak: kombajn, opryskiwacz, sieczkarnia lub zgrabiarka, do tej kategorii nie zalicza się ciągnika.

A kiedy OC rolnika nie zadziała, a odpowiedzialność zakładu ubezpieczeniowego zostanie wyłączona? Ubezpieczenie to nie ma zastosowania w przypadku konkretnych siedmiu rodzajów szkód, wymienionych w art. 53 ustawy wskazanej na początku tego wpisu. Na tej liście znajdują się na przykład szkody wynikające z przeniesienia chorób zakaźnych niepochodzących od zwierząt, czy też te polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska naturalnego.

Jakich roszczeń można dochodzić z OC rolników?

Jakie są sumy gwarancyjne OC rolnika (maksymalny limit odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego)? Należy pamiętać o dwóch opcjach. Pierwsza, czyli 5 210 000 euro dotyczy szkód na osobie. Z kolei druga, a więc 1 050 000 euro ma związek ze szkodami na mieniu. W każdym z tych przypadków ma to odniesienie do pojedynczego zdarzenia, nie ma natomiast znaczenia liczba poszkodowanych. Z tej polisy można dochodzić na przykład zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, renty lub zwrotu osobie poszkodowanej kosztów związanych z zaistniałym wypadkiem.

OC rolników – podsumowanie

Charakteryzując ubezpieczenie OC rolników, należy zwrócić uwagę również na to, co się stanie, jeśli ktoś zignoruje ten obowiązek. Jak łatwo się domyślić, w takiej sytuacji podstawowym utrudnieniem będzie oczywiście brak możliwości ubiegania się o przyznanie finansowej rekompensaty, gdy wystąpi jakaś szkoda. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić grzywnę. Jak wysoka jest taka kara? To równowartość jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Obecnie wynosi ona 300 złotych (zauważalny wzrost o 20 złotych w stosunku do 2021 roku). Być może nie jest to jakaś wygórowana, działająca odstraszająco kwota, ale wniosek i tak jest prosty – najlepsze rozwiązanie stanowi wykupienie OC rolników i zapewnienie sobie w ten sposób spokoju, bezpieczeństwa oraz komfortu finansowego. A więc nie ryzykuj, tylko zadbaj o dopełnienie tego obowiązku. Podejmując taką decyzję teraz, inwestujesz w przyszłość.